BEYAZ ÇAY

Beyaz Çay faydaları saymakla bitmeyen ve bunun yanında  lezzetiyle birlikte tüketicilerinin severek tükettiği beyaz çay artık evlerinizde.

Saf beyaz çay en üstteki ince henüz yaprak açmamış olan tomurcukların elle toplanması ile elde edilmektedir. Ayrıca direkt güneş ışığı ile kurutulur, böylece fermantasyon işlemine uğramaları engellenmiş olur. Ayrıca fırında kurutulan diğer çaylara göre de besin değerlerlerini kaybetmeden korumuş olur. Yumuşak içimi olan ve içerisinde çok az kafein barındıran saf beyaz çay, kafein tüketmek istemeyenler için bire birdir.

BEYAZ ÇAYIN İŞLENMESİ

Çay filizinde beyaz tüylerle kaplı tomurcuklar toplandıktan sonra fazla suyu bırakmaları için, düşük ısıda bekletilir ve kurumaya bırakılır. Siyah çay veya yeşil çaydan daha az işleme tabi tutulmasına karşın beyaz çay üretimi pek kolay değildir. Çünkü doğru yaprakların doğru zamanda toplanması ve yaprakların tam olarak kuruması için uygun hava koşullarının yakalanması önemlidir ve her zaman bu koşulları yakalamak mümkün olmayabilir. En kaliteli beyaz çay yaprakları, her yıl ilkbaharda sadece 3-5 gün boyunca toplanabilmektedir.

BEYAZ ÇAY NASIL DEMLENİR ?

“Beyaz çay nasıl demlenir?” Beyaz çayı demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli kural, suyun sıcaklığının 70-75 derece arasında olmasıdır. Yani suyu ocaktan alır almaz, kaynar haldeyken beyaz çay yapraklarının üzerine dökmeyin. Kaynamış suyu, ocağı kapattıktan sonra 5-7 dakika kadar bekletin ve öyle kullanın. Kaynar su, çay yapraklarının haşlanmasına ve çayın tadının acılaşmasına neden olur. 1 büyük bardak çay için 2 çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır.

Suyu beyaz çay yapraklarının bulunduğu bardağa döktükten sonra 7-10 dakika kadar demleyebilirsiniz. Suyun sıcaklığı ne kadar düşükse, demleme süresini o kadar uzatın. Yani 50-60 derecelik bir su için 11-13 dakika demleme süresi gerekir. Kullanılan çay miktarını ve demleme süresini ağız tadınıza göre değiştirebilirsiniz ama kaynar su kullanmamaya dikkat edin.Beyaz çay hafif aromalı ve yumuşak içimli olduğu için sade olarak tüketilebilir. Tatlandırmak isterseniz süt, limon veya şeker kullanabilirsiniz.

Beyaz Çay Faydaları

  • Kansere Karşı Etkili
  • Kalp Rahatsızlıklarına Karşı Etkili
  • Cildi Korumada Etkili
  • Zayıflamaya Etkili

BEYAZ ÇAYI FABRİKASINDAN SATIN ALMAK İÇİN İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN TELEFON İLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.